Når jeg gikk på videregående lærte jeg ordet og betydningen av «kryss kulturell mulatt». I tilfelle du ikke vet hva det er så skal jeg forklare det.
Kryss kulturell betyr at du vokser opp i et hjem med to eller flere kulturer.
Mulatt er når du er er en blanding av to eller flere raser.
Jeg er halvt Norsk og halvt Chilensk. Jeg har også vokst opp med begge kulturene, så jeg regnes derfor som en «kryss kulturell mulatt». Å vokse opp med dobbel kultur har mange positive sider. Jeg liker å si at jeg tar med meg det beste av begge kulturene og lage min egen. Men det har også en negativ side. Nettop det å bli kulturell forvirret.
Som liten var det noen ganger at jeg måtte spør mamma hvorfor jeg var den eneste som gjøre visse ting, spiste visse ting, sa visse ting osv. det var da hun måtte forklare at det var fordi jeg vokste opp med to kulturer.
Alt i alt er jeg veldig glad for at jeg vokste opp med to kulturer. Det førte til en oppvekst med mye god mat, fine tradisjoner, og god musikk. Men viktigst av alt har det gjort at jeg er åpen og respektfull ovenfor andres kulturer. Dette er noe som er veldig viktig i dagens Norge. For selv om vi har forskjellig bakrund, hudfarge, hår eller navn, så er vi alle nordmenn eller nord-damer, og skal behandles likt.