Fra begynnelsen av mitt første semester på The University of Manchester i oktober, fikk jeg interessen for å være med i en gruppe andre studenter og lære bort om resirkulering av søppel. Jeg har de siste årene fått øynene opp for hvor viktig det er for miljøet å faktisk kaste søppel i riktig kontainer. Og med det, startet jeg med resirkulering.
De første ukene hadde vi møter der vi fikk informasjon om hvordan dette frivillige arbeidet vil foregå, og vi lærte om hvordan resirkulering foregår i Manchester. Teamet vi jobber sammen med heter Biffa, som kontrollerer hvor søppel blir kastet, hvordan det blir resirkulert og omgjort til nye materialer. Vi besøkte også et område som heter "Materials recovery facility" i Sharston. Dessverre hadde jeg ikke muligheten til å være med da jeg hadde et obligatorisk møte et annet sted. Men de skulle arrangere en tur dit igjen i 2.semester, så da vil jeg gjerne være med å se!
Foreløpig har vi hatt tre klasser med skoleelever på Old Moat Primary School i Manchester. Jeg er i gruppe med to andre studenter og konseptet vårt er å lære bort om resirkulering av søppel ved å bruke modellen The 3 R's som står for recycle, reuse, og reduce.
Den første gangen planla vi å lære de bort om resirkulering, de neste gangene skal vi lære dem hvordan man kan rebruke noen materialer og hvordan man kan redusere bruket sitt.
Det vi planla var blant annet en lek der barna fikk et bilde av et objekt på ryggen, så skulle de stille sine medelever ja-og-nei spørsmål for å finne ut hvilket objekt de har på ryggen sin. For eksempel, har en av de en bananskall på ryggen så spør de er jeg en frukt? Så får de til svar ja, så kan de spørre videre er jeg gul? osv. Når de fant ut hvilket objekt de hadde på ryggen, skulle de gå bort til én av fire gjørner og klistre fast bildet til riktig kontainer.
I England har de fire ulike søppelkontainere.

(bildet er lånt fra google)
Den grønne blir brukt til å kaste å kaste matavfall
Den svarte er til alt som ikke kan resirkuleres
Den blå er til papir og kartong
Den brune er til plastflaster og hermetikkboks blant annet
Vi hadde også en annet lek der vi hadde bilder av ulike søppelobjekter som de skulle gjette på hvor lang tid det tar å dekomponere et materiale (tror jeg det heter på norsk). Altså hvor lang tid tar det for eksempel en bananskall å forsvinne hvis det blir kastet ute et sted. For en bananskall tar det 3-4 uker før alle spor forsvinner. Men for en glassflaske tar det opptil 1 million år! Det er utrolig lenge.
Til slutt, da vi skulle avrunde vår leksjon hadde vi noen interessante fakta om resirkulering av søppel. Et av faktaene vi spurte de var om de visste hva man kan lage av plastikkflasker. Det mange ikke vet er at polyster som er et materiale i klær blir laget ved å smelte plastikkflasker, for deretter lage polystertråd som blir sydd sammen til polyester materiale. Er ikke det kult? Dette visste jeg ettersom jeg studerer mote.
Dere kan se en video fra youtube om hvordan dette gjøres (klikk HER )
Jeg syntes at vår første gang med barna ble vellykket og barna så ut til å ha det veldig gøy med lek samtidig som de lærte noe. Men jeg ble faktisk imponert over hvor mye de allerede visste fra før av. Og de er ikke mer enn 10 år gamle!
Kommentarer