fbpx

Er tørket frukt sunnere enn vanlig fersk frukt?

R-foto2 Rå foto

Er tørket frukt sunnere enn vanlig fersk frukt?

Hei dere! ♥

Jeg tenkte og ta opp et tema som de fleste ikke er klar over, nemlig om tørket frukt er sunnere enn vanlig frisk frukt. Flere har det inntrykket at tørket frukt eller juice skal være bedre for kroppen enn vanlig frisk frukt, dette er helt feil. Tørket frukt kan ha sine fordeler, med det er ofte mye mer kalorier og sukker i tørket frukt. 

 

Her er et eksempel på aprikos. (Hentet fra Bramat.no):

Forskjellen på fersk og tørket frukt

Den største forskjellen på for eksempel en tørket aprikos og en fersk aprikos, er at den ferske aprikosen inneholder mye mer vann og derfor er tyngre. Men det betyr også alle næringsstoffene er mye mer konsentrert i den tørkete aprikosen, også sukker.

Spiser du 100 gram fersk aprikos får du i deg rundt 50 kcal og 9 gram sukker, mens hvis du spiser 100 gram tørket aprikos får du i deg 250 kcal og hele 53 gram sukker. Det er altså mye sukker i tørket frukt!

Siden der er mer sukker og kalorier i tørket frukt er det også mer næringsstoffer. Men hvis du spiser mye tørket frukt får du overflod av kalorier og sukker. Derfor anbefaler forskere å spise mesteparten av fersk frukt og noe tørket frukt.

Var du klar over dette? Skriv gjerne i kommentarfeltet om dine meninger!

Ha en fantastisk kveld videre!♥ 

Vil du stemme på meg for Miss Norway 2021?

Send MISSU 6 til 2401.

20 kr per stemme.

@fotothorsen

Håper dette falt i smak hos dere ♥ I mellomtiden til neste blogg innlegg følg meg gjerne på mine sosiale medier: Instagram & Facebook

 Ønsker du eller din bedrift og samarbeide med meg? Kontakt meg gjerne på: Denne e-postadressen er beskyttet mot programmer som samler e-postadresser. Du må aktivere javaskript for å kunne se den. 






 

 

×
Stay Informed

When you subscribe to the blog, we will send you an e-mail when there are new updates on the site so you wouldn't miss them.

Ny uke!
Oslo vi sees i morgen
 

Kommentarer

Already Registered? Login Here
Ingen kommentarer
Påmelding for 2026 er avsluttet!

Vårt løpende uttak for 2026 er nå avsluttet og vi holder på å fullføre kursingen. Vi kommer tilbake med påmelding for 2027 når dette er klart. For å forberede deg til å delta neste år, les gjerne bloggene til årets deltakere, og kom på finalen i august. Semifinaleuttak blir gjort i mars og finaleuttak i april. Følg med!

Hilsen fra Teamet

Logg inn

Meld deg på