Jeg er så heldig og har vært født i et land som Norge. Å ha foreldre som komme fra et annet land å ha gått gjennom så mye tenke jeg ikke over hvor heldig jeg egentlig er.
Norge er et fint land og bo i fordi den gir deg mye muligheter i livet. Jeg husker da jeg gikk på videregående skole, og skulle velge hvilke studier jeg ville videre, jeg hadde så mange muligheter og velge mellom. Dette er noe mange land ikke har dessverre, eller at i mange land du ikke får støtte av landet får å studere videre. Da er det så mange mennesker som ikke får tatt utdanningen de ønsker fordi de ikke kan betale selv. Jeg er så heldig som har den støtten fra Norge.
Da jeg begynte å gå på skole husker jeg vi ikke var så mange med forskjellige kulturer i klassen slik det blitt nå i Norge, men allikevel var det ikke forskjellsbehandling om man var norsk eller utlending. Dette er noe jeg syns er så bra at vi får muligheten til å bli kjent med andres kultur og får vite om de. Norge er et demokratis land og alle har rett til å si sin mening. Vi har stemmerett og får lovt til å være en del av «politikken» og bestemme hvordan man vil ha det i landet man bor i. Mange land har det ikke slik.
Norge er et trykt land og bo i. Selv om man leser mye som skjer i Norge på nyhetene så er det fortsatt et veldig trykt land og bo i. Man kan protestere og gå i demonstrasjon, men likevel ikke blir skutt av politiet fordi man ikke er enig med hvordan lande blir styrt.
Man kan være hvem man vil og bli akseptert i Norge. Om man er gay, eller transgender eller ser helt annerledes ut en «andre» folk så er man akseptert i Norge. Man blir ikke drept eller kastet ut av lande fordi man ikke er «slik» som alle andre er. I Norge kan man være hvem man vil og se ut som hvordan man vil og fortsatt være akseptert i Norge.
Norge forskjellsbehandler ikke religioner. I Norge finnes det så mange ulike religioner, men likevel blir det ikke forskjellsbehandlinger. På skolen lærer man om de forskjellige religionene selv om Norge er regnet som et Kristent land så lære man ikke bare om Kristendommen på skolen, men også om de andre. Dette er noe jeg syns er så bra at jeg har fått lært om ulike religioner på skolen.
Jeg sier ikke at Norge er et perfekt sted å bo i. Alle land har sine feil og problemer, men jeg vi bare si at jeg er heldig får å ha vært født i et land som Norge.
Har du lyst til å samarbeide med meg eller vil være min sponsor kontakt meg på : Denne e-postadressen er beskyttet mot programmer som samler e-postadresser. Du må aktivere javaskript for å kunne se den.
Instagram: https://www.instagram.com/atikahegic/
Facebook: https://www.facebook.com/atika.hegic
Kommentarer